• Procedury funkcjonowania Szkoły Podstawowej

        w Zespole Szkół im. 7 Pułku Strzelców Konnych Wlkp. w Biedrusku

        w warunkach zagrożenia Covid-19

        (dokument opracowany na podstawie wytycznych MEN, MZ i GIS)

         

        1. Do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych.
        2. Uczniowie mogą być przyprowadzani do szkoły i z niej odbierani przez opiekunów bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych. W drodze do i ze szkoły opiekunowie z dziećmi oraz uczniowie przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej.
        3. Po wejściu na teren szkoły (podwórko szkolne) konieczne jest założenie maseczki, zakrywającej nos i usta oraz zachowanie dystansu społecznego (minimum 1,5 m) od innych opiekunów oraz pracowników szkoły.
        4. Osoby niebędące pracownikami szkoły mogą wejść do budynku szkolnego tylko w razie konieczności załatwienia sprawy w sekretariacie lub po uprzednim uzgodnieniu spotkania z Dyrektorem szkoły bądź nauczycielem. Każdy wchodzący zobowiązany jest do zdezynfekowania rąk i niezdejmowania maseczki. Jednakże preferowaną formą kontaktu jest droga telefoniczna lub mailowa.
        5. Dzieci doprowadzane są do wejścia do budynku szkolnego, następnie opiekę nad nimi przejmuje pracownik szkoły.
        6. Na czas trwania pandemii ustala się trzy wejścia do budynku szkolnego:
          a) wejście główne, przy dyżurce woźnego – dla uczniów klas 1-4 oraz uczniów starszych klas, którzy rozpoczynają zajęcia o godzinie późniejszej niż 8:00;
          b) wejście drzwiami przy zejściu do szatni – dla uczniów klas 5-8, którzy rozpoczynają lekcje o godz. 8:00;
          c) wejście szarymi drzwiami od strony parkingu – dla dzieci rozpoczynających pobyt w szkole od zajęć świetlicowych w godz. 7.00-8.00; tym wejściem dzieci będą również odbierane ze świetlicy.
        7. Po wejściu do budynku uczniowie dezynfekują lub myją ręce i w maseczkach udają się do szatni. Pobyt w szatni należy ograniczyć do niezbędnego minimum. Powierzchnie dotykowe w szatniach będą często dezynfekowane. W celu zmniejszenia zagęszczenia, uczniowie będą korzystać z czterech pomieszczeń, w których zostały umieszczone szafki.
        8. Obowiązują ogólne zasady higieny:
          a) częste i dokładne mycie rąk z użyciem mydła,
          b) ochrona podczas kichania i kaszlu,
          c) unikanie dotykania oczu, nosa i ust.
        9. Po wejściu do sali lekcyjnej i zajęciu miejsc w ławkach uczniowie mogą zdjąć maseczki.
        10. Podczas przerw uczniowie poruszają się po terenie szkoły (także boisk) w maseczkach. Wyjątkiem jest czas spożywania posiłków.
        11. Zalecane jest przebywanie wszystkich uczniów podczas przerw na boiskach i na podwórku szkolnym, prócz sytuacji, gdy uniemożliwia to pogoda (deszcz, silny wiatr czy mróz).
        12. Większość lekcji wychowania fizycznego będzie się odbywać na powietrzu. Przybory do ćwiczeń, wykorzystywanie podczas zajęć, będą dezynfekowane.
        13. W miarę możliwości każda klasa ma zajęcia w jednej, własnej sali lekcyjnej. Wyjątki:
          a) lekcje informatyki i wychowania fizycznego,
          b) sytuacje, gdy dwie klasy korzystają z tej samej sali. 
        14. Sale będą wietrzone po każdych zajęciach.
        15. Wszystkie powierzchnie dotykowe w salach lekcyjnych będą dezynfekowane, zwłaszcza wtedy, gdy zaistnieje konieczność zmiany sali przez dana klasę.
        16. Przed wejściem do pracowni komputerowej uczniowie dezynfekują ręce w obecności nauczyciela.
        17. Zużyte maseczki należy wrzucać do stojących na korytarzach, specjalnie oznakowanych pojemników.
        18. Uczniowie powinni posiadać własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia, w tornistrze lub we własnej szafce. Uczniowie nie mogą wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą.
        19. Uczniowie nie mogą przynosić do szkoły niepotrzebnych przedmiotów, np. zabawek, urządzeń elektronicznych.
        20. W klasach 1-3 podczas zajęć, które odbywają się z jednym nauczycielem, nauczyciel ustala przerwy w zależności od potrzeb, niezależnie od szkolnego dzwonka, regulującego czas trwania lekcji starszych uczniów.
        21. Jeżeli pracownik szkoły zaobserwuje u ucznia objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych, w tym w szczególności gorączkę, kaszel, zaburzenia smaku i węchu, uczeń  zostanie odizolowany w odrębnym pomieszczeniu (izolatorium w gabinecie lekarskim), a jego rodzicie/ opiekunowie prawni zostaną niezwłocznie powiadomieni o konieczności odebrania dziecka ze szkoły.
        22. Jeżeli uczeń choruje na alergię, której objawami mogą być katar i kaszel, rodzice/opiekunowie prawni są zobowiązani do dostarczenia do szkoły zaświadczenia lekarskiego, potwierdzającego możliwość wystąpienia ww. objawów.
        23. Zawiesza się organizację wyjść grupowych oraz wycieczek szkolnych do odwołania. Wyjątkiem są zajęcia na pływalni, które mogą się odbywać za zgodą rodziców/opiekunów prawnych.
        24. Posiłki:
          a) w zależności od liczby dzieci korzystających z obiadów dostarczanych przez firmę cateringową, wydawanie obiadów w stołówce szkolnej będzie się odbywało na dwóch lub trzech przerwach;
          b) w miarę możliwości uczniowie każdej klasy będą siedzieli przy tych samych stolikach;
          c) czyszczenie powierzchni dotykowych będzie się odbywało po spożyciu posiłku przez każda grupę uczniów;
          d) dzieci z klas 1-3 będą jadły drugie śniadanie w salach lekcyjnych; tam otrzymają również herbatę zamówioną przez rodziców.
        25. Zajęcia świetlicowe odbywają się w świetlicy szkolnej, a w razie potrzeby i w miarę możliwości, także w wyznaczonych salach lekcyjnych. Szczegółowe zasady działania świetlicy szkolnej precyzuje odrębny regulamin.
        26. Zasady korzystania z biblioteki szkolnej określa osobny regulamin.